Hobití nora

10. května 2017 v 21:59 | Entony |  Stavby na Barbarské osadě
Projekt Hobití Nora.

Autor a realizátor : Entony

Nu protože jsem člověk mimořádně líný, tak mě i tahání stanu na osadu otravuje, nehledě na to že v zimě je stan nepoužitelný. Rovněž na větší akce kde je potřeba ubytovat více lidí není stan ideální.

Tudíž je jasné, že nějaké místní přespávání pro více lidí se hodí.

Takže ve jménu své lenosti jsem se rozhodl si na osadě také něco přistavět.

Terén, ekonomika, určení a ekosystém osady pak předem určovali podmínky a možnosti.
Vzhledem k nutnosti tepelné izolace a šetření prostředky bylo celkem zřejmé, že výstavba musí být alespoň částečně řešena zahrabáním pod úroveň terénu. Tvar kruhu pak byl dán opticky větším dojmem prostoru a zvýšenou odolností proti srážení vlhkosti.
Nu a pak již jen stačilo začít hledat podklady a nápady.
Samozřejmě k lenosti se řadí i pohodlnost a tam jsou symboličtí příhodní Hobiti. Odtud Hobití Nora a samozřejmě idea mít uvnitř pohodlné teplé zázemí. Samozřejmě plány na výstavbu hobitích nor se po internetu neválejí zato podrobné plány na výrobu podzemních krytů ano.
Proto při plánování výstavby a použitého materiálu nastoupilo prohlížení manuálů Sovětské armády coby nejefektivnějších stavitelů podobných staveb s minimálními náklady.

Celkově idea vychází z potřeby mít kdykoli k dispozici úkryt před komerční civilizací. Sekundárně pak z potřeby zaopatřit ubytování pro návštěvníky akcí na osadě, jež nemají vybavení do přírody. Terciální cíl je mít na zimu teplé místo kde slavit silvestr mimo město.

Samotný termín Hobití Nora je ovšem třeba brát s velkou rezervou neboť náklady na výstavbu a zřízení pohodlí srovnatelného s hobití norou z filmů Lord of the Rings by byli příliš vysoké a navíc znemožněné byrokratickým nařízením státní moci. Vhodnější termín je civilizovaná skřetí nora aneb pokus o rekonstrukci skřetího obydlí tak jak by mohlo vypadat neovlivněné propagandou vítězů války o prsten. :-D

Celá stavba by měla mít podobu asi metr hluboké a 5 metrů v průměru, kruhové jámy s drenáží a izolací proti vlhkosti. Stěny vyztužené dřevěnými trámy. Stěny nadzemní části pak mají tvořit kameny spojované hliněnou lepenicí. Střechu tvoří dřevěné trámy podpírané středovým sloupem bočními sloupy, pobité prkny zaizolované proti vlhkosti bazénovou folií. (pravá izolace dle manuálu sssr je příliš hmotná a nákladná na výrobu), po dokončení stavby dojde k jejímu zahrnutí vykopanou hlínou a posázení trávou s cílem splynutí s okolím a získání dojmu menšího kopečku.
Vyhřívání nory je plánováno řešit kamenným krbem usazeným ve stěně vedle vchodu.

Konečný cílený vzhled:

Představovaný vnitřní vzhled akorát že kruhový:

No a při přípravě kam jinam se obrátit než k těm nejzkušenějším, manuály sovětské armády ke stavbě polních opevnění, zemnic jsou pořád užitečné:
http://alfmos.narod.ru/zemlyanka.htm
http://www.vrazvedka.ru/main/main-idea.shtml
ale protože co měli komouši zdarma, to musíme těžce platit a zdroje jsou omezené, je nutné se poohlédnout po náhražkách a uvažovat o levných technologiích:
http://www.ecosnippets.com/diy/earthbag-round-house-for-less-than-5000/
http://www.tsvetnik.info/images/roof_hobbit14.png

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama