Květen 2017

Hobití nora

10. května 2017 v 21:59 | Entony |  Stavby na Barbarské osadě
Projekt Hobití Nora.

Autor a realizátor : Entony

Nu protože jsem člověk mimořádně líný, tak mě i tahání stanu na osadu otravuje, nehledě na to že v zimě je stan nepoužitelný. Rovněž na větší akce kde je potřeba ubytovat více lidí není stan ideální.

Tudíž je jasné, že nějaké místní přespávání pro více lidí se hodí.

Takže ve jménu své lenosti jsem se rozhodl si na osadě také něco přistavět.

Terén, ekonomika, určení a ekosystém osady pak předem určovali podmínky a možnosti.
Vzhledem k nutnosti tepelné izolace a šetření prostředky bylo celkem zřejmé, že výstavba musí být alespoň částečně řešena zahrabáním pod úroveň terénu. Tvar kruhu pak byl dán opticky větším dojmem prostoru a zvýšenou odolností proti srážení vlhkosti.
Nu a pak již jen stačilo začít hledat podklady a nápady.
Samozřejmě k lenosti se řadí i pohodlnost a tam jsou symboličtí příhodní Hobiti. Odtud Hobití Nora a samozřejmě idea mít uvnitř pohodlné teplé zázemí. Samozřejmě plány na výstavbu hobitích nor se po internetu neválejí zato podrobné plány na výrobu podzemních krytů ano.
Proto při plánování výstavby a použitého materiálu nastoupilo prohlížení manuálů Sovětské armády coby nejefektivnějších stavitelů podobných staveb s minimálními náklady.

Celkově idea vychází z potřeby mít kdykoli k dispozici úkryt před komerční civilizací. Sekundárně pak z potřeby zaopatřit ubytování pro návštěvníky akcí na osadě, jež nemají vybavení do přírody. Terciální cíl je mít na zimu teplé místo kde slavit silvestr mimo město.

Samotný termín Hobití Nora je ovšem třeba brát s velkou rezervou neboť náklady na výstavbu a zřízení pohodlí srovnatelného s hobití norou z filmů Lord of the Rings by byli příliš vysoké a navíc znemožněné byrokratickým nařízením státní moci. Vhodnější termín je civilizovaná skřetí nora aneb pokus o rekonstrukci skřetího obydlí tak jak by mohlo vypadat neovlivněné propagandou vítězů války o prsten. :-D

Celá stavba by měla mít podobu asi metr hluboké a 5 metrů v průměru, kruhové jámy s drenáží a izolací proti vlhkosti. Stěny vyztužené dřevěnými trámy. Stěny nadzemní části pak mají tvořit kameny spojované hliněnou lepenicí. Střechu tvoří dřevěné trámy podpírané středovým sloupem bočními sloupy, pobité prkny zaizolované proti vlhkosti bazénovou folií. (pravá izolace dle manuálu sssr je příliš hmotná a nákladná na výrobu), po dokončení stavby dojde k jejímu zahrnutí vykopanou hlínou a posázení trávou s cílem splynutí s okolím a získání dojmu menšího kopečku.
Vyhřívání nory je plánováno řešit kamenným krbem usazeným ve stěně vedle vchodu.

Konečný cílený vzhled:

Představovaný vnitřní vzhled akorát že kruhový:

No a při přípravě kam jinam se obrátit než k těm nejzkušenějším, manuály sovětské armády ke stavbě polních opevnění, zemnic jsou pořád užitečné:
http://alfmos.narod.ru/zemlyanka.htm
http://www.vrazvedka.ru/main/main-idea.shtml
ale protože co měli komouši zdarma, to musíme těžce platit a zdroje jsou omezené, je nutné se poohlédnout po náhražkách a uvažovat o levných technologiích:
http://www.ecosnippets.com/diy/earthbag-round-house-for-less-than-5000/
http://www.tsvetnik.info/images/roof_hobbit14.png


Zbrojnice

10. května 2017 v 21:24 | Radek |  Stavby na Barbarské osadě
Zbrojnice

Autor a realizátor stavby : Radek

Je to vlastně tradiční Norský dřevěný dům bez oplnkování, akorát zvednutý ze země a zmenšený tak na třetinu velikosti, to jest zhruba 3x6 metru.
Základy budou řešeny betonovými patkami a trny, na které se do usadí zhruba 40 centimetrů široká a 10 centimetrů tlustá prkna která v budoucnu ponesou podlahu. Až toto bude, na trny trčící zkrz již položené součásti stále ještě asi 50 centimetrů se nasadí nosné trámy - předvrtané obvodové kulatiny odhadem tak 35 centimetrů tlusté. Do těch se podélně vyřežou deset centimetrů hluboké a 15 centimetrů široké drážky, do kterých se odvrchu budou sesazovat kuláče přiměřené tlouštky zhruba do úrovně pasu.
V této úrovni se do horního kuláče vytesají další drážky na rámy oken a kuláče se doskládají do plné výšky dvou metrů. (předběžně to vypadá na jedinou stavbu kde se mamut nebude muset ohýbat 😀)
Nahoru přijde identický rám s podlahou jako je ten spodní, s výjimkou výřezů pro trámy nesoucí krov, a díru v podlaze pro průlez s žebříkem a s výztuhami.
Konstrukci střechy tvoří hlavní trám na třech nosných a krov který je ostatně vidět na obrázku. Na ten mám v úmyslu položit skládanou plechovou a na ni zelenou střechu. V projektu zatím není zahrnutý krb ani kamna, okna nebo dveře (i když počítám s klasickými okenicemi a dveřmi na kožených závěsech) ale to se uvidí dle situace a ještě to není domyšlené, na akcích je stavba schopná pojmout asi 10 až 15 lidí a účel jsem zatím nevymyslel, ale pohrávám si s myšlenkou zbrojnice, kovárna by se vedle vyjímala pěkně. 🙂 🙂


Pravidla vytváření staveb

3. května 2017 v 12:17 Stavby na Barbarské osadě
Jelikož osada skýtá zhruba 8 tisíc metrů čtverečních pozemku a její centrum zhruba polovinu, je možné se domluvit na tom, že si u nás někdo postaví menší stavbu ke svému užívání.

Vše je dle konkrétní domluvy, ale pro všechny trvalé stavby platí tato stejná kritéria:

- Stavby nesmí mít podbetonované základy či betonovaný sklep, nesmí v nich být zavedeny sítě (voda, elektřina) a musí mít obsah 25 metrů čtverečních maximálně a maximálně 2 patra včetně podkroví.

- Musí vypadat historicky/fantasy, to znamená že nesmí být vidět žádné moderní prvky a materiály. Ideální jsou přírodní materiály jako sláma, hlína, kámen, dřevo...

- Provedení stavby, návrh a realizace jsou na náklady stavebníka. Ten může pak stavbu užívat dle své libosti.

- Po domluvě se stavba použije na různé akce jako veřejně prospěšná, tozn.že se v ní třeba ubytují účastníci akce a pod. nebo se zakomponuje jako objekt do LARPů.

Pokud chcete postavit stavbu, je dobré přijet, nasát atmosféru Osady a domluvit se... Staví u nás hlavně lidé, kteří pravidelně jezdí a na Osadě se i jinak aktivně podílejí.