Duben 2017

1.díl - nápad, plán a projekt

16. dubna 2017 v 11:54 | Mamut + Jitřenka |  Stavíme srub! Seriál o stavbě srubu na Osadě
O stavbě domu na trvalé bydlení jsme přemýšleli už od začátku působení na Barbarské osadě, ale představy se různě formovaly a když člověk nemá dost znalostí, tak neví, co vlastně chce. Navštívili jsme pár seminářů o přírodním stavitelství (O.Netík, P. Hájek, veletrh permakultury...) a zjistili, jaké jsou zhruba možnosti. V podstatě to vychází takhle: srub - dřevostavba - slamák. Dá se to samozřejmě různě kombinovat , ale tyhle typologie jsou takový základ. Po dlouhém zjišťování infa jsme dali věci v létě 2016 do pohybu- rozhodili jsme sítě po facebooku a po známých, že hledáme projektanta na menší domek z přírodních materiálů. Představu o velikosti už jsme alespoň měli- po všech bláznivinách typu věžička s dvorcem jsme si řekli, že pro dva lidi bohatě stačí dvoupatrový domek o velikosti cca. 6 x 6 metrů (druhé patro je podkrovní). Velikost domu je klíčová a odvíjí se od ní opravdu všechno- úřady a povoleními počínaje přes rozvody až po střechu. Každý metr navíc vás bude stát více peněz a práce, tak to prostě je. Proto je dobré si uvědomit jaký dům opravdu chci a hlavně jaký potřebuji. Dnešní doba nás podporuje v megalomanství, ale k čemu mít haciendu, když stejně třeba budu obývat jeden pokoj ve finále? K čemu mít bazén, když můžu bydlet pár kilometrů od rybníka, který nemusím udžovat a můžu se v něm přesto koupat?

Měsíc na to se ozval Jirka- chlapík který právě dostudovával stavárnu a byl ochoten nám pomoct. Po návštěvě osady už navrhl první nápad- baráček z prken, se slaměnou izolací a zelenou střechou. Nápad jsme průběžně řešili, zde dávám k náhledu jeden z prototypů výkresu:

Vize, že stavbu začneme na podzim, se ukázala jako naivní a tak jsme ztrávili podzim a zimu úpravami projektu. Na scénu též vstoupil Petr Klásek, multiřemeslník a praktik, který se účastnil stavby několika slaměných domů. Jeho úloha je dohlížet na praktickou stránku a provedení stavby. Jak zde vidíte, záleží u tohoto typu domu na dobrém dřevěném skeletu, který se zevnitř i z venku obouchá fošnami. Do mezery se vloží slaměné balíky zvenku zaklopené difuzní fólií (která vypouští vlhkost ven, nikoliv však dovnitř). Taky musíte počítat s odvětranou mezerou cca.10 cm mezi fólií a vnější fasádou. Výhoda je, že i přes celkem tlusté stěny (tloušťka balíku je asi 35 cm) je stavba poměrně lehká a stačí posadit na kamenné patky místo základové desky. Nevýhodou však by bylo asi docela zdlouhavé montování skeletu a uchycovacích prvků. Rozpočet na hrubostavbu byl cca.300.000 při stavbě svépomocí, ale to se nikdy neověřilo, neb do příběhu přichází v zimě 2017 díky kamarádovi Pavlovi srub. Srub byl odjakživa náš sen a mysleli jsme, že na něj zkrátka nemáme znalosti ani finance, ale díky Pavlově lásce k vikingům a nadšení vůči barbarské osadě jsme se společně pustili do realizace tohoto snad nejbarbarštějšího a nejstaršího lidského obydlí. Velikost jsme zhruba zachovali, jen jsme projekt upravili do podoby překládaných klád. Jirka kvůli škole odchází v lednu do pozadí, ale i tak mu moc děkujeme, neb nás díky svému nadšení, znalostem a energii posunul o hodně dál. S novým projektantem, kamarádem Van Drakem jsme udělali finální projekt, první nástřely zde:

Srub už je stavba těžší a tak se nevyhneme betonové základové desce, která v našem případě bude mít 25 cm nad zem a uchycena bude L-kama v nezámrzné hloubce, což je cca. 1 metr. Beton ušetříme tím, že jej proložíme kamenama, kterých máme u nás dost. Interiér pak bude tvořit malá koupelna z cihel "na kant", tedy cihel položených na užší stranu, kuchyňka spojená s obývákem a zádveří. Druhé patro pak bude sloužit jako ložnice a pracovna. Stěny budou z překládaných klád o průměru cca.30 cm s drážkama do sebe, mezery budou vycpané minerální vatou. Střecha bude nejspíš klasická pokrývka hlíněnýma taškama příhodné, nerušivé barvy.

Mno a jak se to podaří v praxi, kolik to bude stát a jaké budou výrobní postupy? To vše se dočtete v dalších dílech seriálu o stavbě srubu, který bude doprovázen fotkami a popisky naší práce.

Moc děkuji všem přátelům, kteří nám jezdí pomáhat, i těm, kteří přispěli cennou radou či čímkoliv jiným, alespoń třeba povzbuzením. Moc si toho vážíme.

Sny se opravdu plní, stačí si to jen přát a potkat dobré lidi, se kterými jde všechno líp. Když se lidé spojí, nic je nerozdělí a zvládnou toho opravdu hodně.

Děkuji Bohům, duchům a lidem za přízeň!