Říjen 2016

Samhain na osadě 2016

31. října 2016 v 16:17 | Mamut a Jitřenka |  NOVINKY
Ahu! Tak letošní Samhain je za námi a myslím, že byl opravdu velký a velkolepý! Svou přítomností nás potěšil i Druid Doran, který svedl atmosferický rituál za svitu ohně a hvězd, jež potěšil všeliké Bohy i duchy mrtvých, kteří se za námi možná přišli podívat. Symbolickým spálením obilného klasu jsme se přehoupli do zimní části roku a tu započali velikou hostinou, která společně s bujarým veselím tepala až do rána...
Díky všem, kteří si našli čas a cestu na osadu, bylo to především přátelské setkání a pohoda byla vskutku znamenitá. Tak nejpozději za rok na viděnou ! Mamut


Jak jsme cestu zřizovali

7. října 2016 v 13:07 NOVINKYV rámci osidlování Osady jsme se společně s elektřinou a studnou rozhodli udělat také pořádnou příjezdovou cestu. Po několika zapadlých autech (moc děkujeme všem, kteří nám pomáhali traktorem zapadlíky vytahovat) jsme si uvědomili, že bez cesty se na Osadu opravdu nikdo nedostane...

Po důkladné úvaze jsme se rozhodli pro štěrkovanou variantu- 15 cm štěrku, z toho půlka vespod hrubého a na vrch jemného. Najali jsme tedy bagr, který vykopal na prvních padesáti metrech cesty asi dvaceticentimetrovou "vaničku", do které se štěrk nasype. No a pak jsme tedy už jen udělali konkurz kamanolomů a vybrali ten nejlevnější (mysleli jsme i na dopravu).

V pondělí 3.října 2016 k nám konečně dojela tatrovka s hrubým štěrkem, abysme otestovali, co to udělá. No a o zábavu bylo postaráno! Nejdřív pan řidič zajel na můj pokyn do údolí, kde jsme ale zjistili, že se celá souprava (ano, byla to tatrovka s vlečkou) nemůže otočit. Řidič nejdřív vyskočil z kabiny a začal nadávat, jak je to možné a co sme to za lidi. Poté, co zprdl svého šéfa po telefonu jsme začli hledat řešení. To, že zajede až přímo na Osadu, jsme vyloučili rovnou (kdyby zapadla tatrovka, tak to pak jedině jeřáb :-D ) a tak jsme se rozhodli, že poté co se otočí u sousedů na dvoře (kde jsme ještě na zdvořilé požádání museli odtáhnout traktor, který zavazel v trajektorii soupravy) se štěrk složí poblíž cesty, která vede k nám. Mno tak se to tedy uskutečnilo, jak můžete vidět na fotkách, ale tím to neskončilo- auto nemohlo vyjet kopec, tak jsme přecejen museli zavolat traktor, který jsem šel do dědiny shánět jen tak na blint. Naštěstí jsem našel hodného pána, který byl ochoten nám pomoci. Tak jsme tedy s pomocí traktoru vytáhli již prázdnou tatrovku nahoru do dědiny a pan řidič se s námi s radostí rozloučil. Všichni jsme se tomu nakonec zasmáli a v žertu jsme si slíbili, že si ho opět vyžádáme až bude další dodávka :-)
Mno tak to by tak bylo, věřte mi že jsem se docela zapotil! Ale uvědomil jsem si u toho jednu věc- bez hodných lidí jste opravdu nahraní. Myslel jsem si dřív, jak všechnbo zvládnu sám, ale opravdu je to jen iluze. Děkuji bohům, že máme tak hodné sousedy, neboť zlý soused vám opravdu může udělat ze života peklo :-)

Takže dobrá rada na závěr- neserte lidi :-)

Mamut

Jak jsme začali

7. října 2016 v 12:30 Rady pro podobné blázny jako jsme my aneb jak to všechno vlastně děláme
Ať tento text slouží jako pochodeň ve tmách pro všechny hledače světla a lepšího světa.
Následující text je příběhem a zároveň radou pro lidi jako my, kteří touží po něčem podobném jako my a chtějí taky žít trochu mimo civilizaci a řeší to. Beru to jako "splátku"osudu, tak doufám že text alespoň trochu někomu pomůže. Zrcadlí se v něm moje zkušenosti, získané informace a tipy. Možná zde najdete informace, které už víte, ale snažím se celou věc co nejjednodušeji vysvětlit, protože si myslím, že stále jsou lidé, co o tomhle nemají ani páru, protože to celý dosavadní život nepotřebují řešit. Zatím jsem ve fázi, kdy se mi podařilo po roce hledání koupit pozemek, dát na něj maringotku a udělat tam pár menších akcí. stavění domu teprv plánuju, takže informace o domech jsou sice jen získané, ale nepíšu sem kdejaký žblecht :-)
První myšlenky na Osadu přišly někdy v roce 2008, když jsme o tom uvažovali s Horsetem a Dejvem, mými kamarády. Viděli jsme to tehdy celkem naivně a ztrávili jsme debatama o tom celé noci v různých hospodách, kde nám lidé říkali, že to nejde a že to vidíme jak hurvínek válku. No, byla to trochu pravda, ale ta idea byla rozhodně pěkná a my se jí drželi. Mluvení pak utichlo, roky běžely a řešily se jiné věci. Já jsem však stále v srdci věděl, že na osadě jednou žít budu- nevěděl jsem sice vůbec jak toho dosáhnu, ale to že to jednou bude jsem neomylně cítil. Ta touha po jiném životě v srdci přírody a po fáknutí tady toho nesmyslu, kterýmu se říká "společnost", byla velmi silná.
Pak přišla šance, kterou člověk dostane jednou za život asi- díky dědictví jsem měl najednou k dispozici zhruba milion korun, které se mohly do Osady vrazit. Chvíli jsem samozřejmě váhal- za milion by se dala pořídit kupa věcí a třeba se i nějak zabazpečit a podobně, ale brzy jsem měl jasno- jdu do toho To bylo zhruba v květnu 2014.
Možná si říkáte, že už dál číst nemusíte, protože takovou finanční možnost nemáte, ale dál se dozvíte jak se to dá dělat i bez takovéto finanční hotovosti.
Bylo tedy jasné, že to ale nebude jen tak- bude potřeba změnit způsob myšlení. Do té doby jsem žil ze dne na den- žádné velké plány, žádné rozpočty, žádná zodpovědnost. S Mončátkem, moji přítelkyní, jsme pak strávili zhruba rok sezení na netu, hledáním pozemku a zjišťováním informací. Bylo toho napoprvé hodně- když vůbec nevíte, jak se co staví a jak co funguje, je to těžký. Je to jako učit se plavat tím, že vás hodí do vody.
Začli jsme hledáním pozemku a zjišťováním jak se staví domy.Naše vize byla koupit pěkný velký pozemek na Osadu a za zbylé peníze si postavit dům k bydlení. Šli jsme na to přes přírodní stavitelství, protože nám byla sympatická vize užití nízkonákladových přírodních materiálů, i z hlediska designu a pohodlí. Zkrátka se nám líbily sruby, roubenky a podobné stavby. V dnešní době kupodivu je spousta lidí, kteří se o tohleto zajímají a mají podobné vize, tak jsme kontaktovali Petra Hájka, jednoho z nich. Petr je vystudovaný architekt, který se nyní věnuje přírodnímu stavitelství. Slovo dalo slovo, pobavili jsme se o naší vizi, dal nám nějaké rady a pozval nás na seminář o přírodním stavitelství, kde jsme se dozvěděli základní nástřel- je možné postavit srub, roubenku, slaměný dům nebo dřevostavbu. Dodací cena přírodního stavitelství je však stejná jako u klasického, tozn. cca.5.000 na metr krychlový obytné plochy (takže když si spočítáte při domečku 5x10 metrů to je 50 metrů čtverečních, výška zhruba 2 metry, takže to máme 50x2 = 100 metrů krychlových. 100 x 5.000 =500.000 + základy a střecha.) Říká se, že to jde srazit na 3.000 za metr, když si to člověk dělá sám a neplatí žádnou firmu. Firmu...pokud chcete stavět nízkorozpočtově, na tohle slovo rychle zapomeňte! Je lepší si dát na čas a sehnat okruh známých, kteří vám poradí a popř.pomohou.
Mno a ten pozemek...opravdu jsme skoro denně projížděli realitky, dívali se kolem, ptali se. Na webech kolem přírodního stavitelství radili, že to přijde samo to místo, které nás okouzlí, ale úplně tomu tak nebylo. Na druhou stranu to považuji za úspěch, když po "pouhém" roce hledání jsme to místo k žití opravdu našli. Nakonec tedy přes realitku.
Tipy při hledání pozemku:
1) Uvědomte si, jak velký pozemek chcete a co na něm opravdu bude. Klidně si nakreslete plánek v měřítku,
2) když si tohle ujasníte tak si uvědomte, zda na to, co chcete, opravdu máte peníze a čas, zda zvládnete financovat údržbu a jaké máte finanční perspektivy. Já sám jsem snílek a věřím tomu, že Vesmír každému pomůže splnit jeho přání, ale doporučuju, abyste při této kalkulaci opravdu nohama na zemi stáli. Promyslete si svůj projekt opravdu do detailu, vizualizujte si ho a nechte své myšlenky odstát.
3) Poloha pozemku. Zvažte, zda zvládnete dojíždět do práce/školy, kde vlastně chcete žít a pod. My jsme třeba našli perfektní statek za opravdu dobrou cenu, kde by se hned dalo bydlet, ale mělo to jedno chybu- bylo to v Jeseníkách asi 4 hodiny cesty od Brna, kde všichni žijeme. To bylo naprd. Pak taky sítě- jak je pozemek zasíťovaný a dostupný, jestli vlastně sítě potřebujeme. Živly- svítivost slunce, vlhkost...to všechno hraje roli hlavně když pak chceme něco pěstovat či využívat solární panely.
4) Katastrální mapa a územní plán. Na parcelu se můžete podívat na webu v Katastru nemovitostí, kde máte napsáno její číslo a způsob využití (např. louka, les, stavební parcela...). Adresa je CUZK.cz. a mají tam fukční a jednoduchou aplikaci nahlížení. Pak je dobré se podívat do Územního plánu, který zpravidla bývá na stránkách dané obce nebo vám ho pošlou na vyžádání v elektronické podobě, popř.je k náhlednutí na katastrálním úřadě dané lokality. V plánu je přesně zakreslaná celá situace vašeho místa a okolí, kde se co staví a podobně a hlavně jaké je využití vaší parcely z hlediska urbanistiky. Je možné třeba to, že v Katastru najdete typ parcely"Orná půda" a v územním plánu je napsáno "plocha pro komerční výstavnu". Je to tím, že parcela je nyní užívána JZD jako orná půda, ale je na ní plán výstavby komerčního pozemku. Aj to sa može stát :-)
Taky se pak mrkněte jestli se v okolí něco nestaví nebo tak- trochu by zamrzelo koupit si pozemek za všechny vaše úspory a za týden zjistit, že metr od vás bude továrna :-) Na to je lepší zavolat přímo starostovi obce.
5) Instituce, se kterými budete pravděpodobně jednat:
Starosta/zastupitelstvo obce- ví co se bude dít v okolí a dají vám kontakty, které potřebujete.
Odbor životního prostředí- je dobré tam zjistit, jestli se váš pozemek nenachází v nějaké CHKO nebo v chráněném území. Pokud jo tak můžete mít se stavbou po žížalkách.
Stavební úřad- Centrála všeho. Ti vám řeknou, co vám povolí a co ne a co je k tomu potřeba. Každý úřad je trochu jiný a záleží na jaké natrefíte lidi. Vždy je však lepší, když místo právníka používáte úsměvy a vstřícnost :-)
Vodoprávní úřad- studny, voda a pod. Podle zákona musíte ohlašovat i výkop či vývrt studny, měli byste dokonce ohlásit i rekonstrukci studny! Rakousko uhersko holt stálo na razítkách a dodneška je to znát.
Tak to bychom měli. Po zjištění informací od všech těchto institucí (doporučuju od nich získat rovnou vyjádření na papíru, máte to řerný na bílým a víte na čem jste) jsme se rozhodli, že na pozemek postavíme maringotku. Tu hlásit nemusíte, neboť nemá přípojku na sítě a nemá pevný základ. Co můžete všechno stavět bez povolení: stavby do 25 metrů čtverečních bez přípojek k sítím a bez vestavěného wc a bez základů do země. Takže tak :-)
Po maringotce jsem se díval na netu, kde na serverech jako bazos.cz byly odkazy na různé lidi, kteří maringotky prodávají. Když jim zavoláte, řeknou ať dojedete a mrknete se, což je logický. Každá maringotka je úplně jiná- rozbitý je příváží odněkud z Polska či co a pak je opraví, dají tam izolaci a je to. Důležité je se mrknout na celkový stav, složení zdí (klidně poodchlípněte plech a podívejte se- takhle jsem se zachránil od toho, abych naletěl- místo izolace tam byly vecpaný hadry.), v úvahu berte taky stav oken, dveří, kol, střechy...všechno si pootvírejte a vyzkoušejte, pak může být pozdě.
A taky v žádném případě nedávejte žádné zálohy!!!
Budou vás balamutit že to tady už zítra nebude a podobný kecy, že to musíte rezervovat a podobně. Prostě NE- maringotek je dneska všude ještě celkem dost a nemá cenu se na něco upínat, i kdyby to vyfoukli tak máte tisíc příležitostí najít jiný objekt. Pár si jich obejděte a uvidíte, co vám sedí. Základní tipy maringotek jsou: 1) palubková /zvenku jsou palubky, tuhle doporučuju- i v zimních měsících se v ní dá vegetovat/, 2) plechová (orličan)- je pevná, ale slyšel jsem že je v ní v létě vedro a v zimě zima- plech vede teplo i nasává zimu. Ale nevim, nezkoušel jsem. 3) Slušovice- povrch je tušim že z plastu, ale nevim, tu sem ani nějak neviděl.
V maringotkách často bývá i nějaký ten starý nábytek, bývají tam i elektrorozvody se světly, mnohdy i kamna s vývodem. My jsme si teda kamna dodělali sami, nechali jsme jen od klempýře udělat otvor na kouřovod (musí být obložený nějakým nehořlavým materiálem) a pak nakoupili trubky a kolena a poskládali to jak lego :-) uvažujem, že pak maringotku hodíme do nějakýho fantasy stylu, ale to až časem. Cena maringotky o velikosti 2x 7 metrů (to je tan větší rozměr) se pohybuje mezi 40.- 50.000. Levnější sice jsou, ale většinou mají špatná okna, dveře neboi něco tak. Od těch 45.000 už se dá pořídit slušná věc na bydlení. Dopravu většinou zařídí sami prodejci, mají často na to tahače, takže vám to za nějakej bakšiš odbezou rádi většinou až na místo. Tohleto je právě ta levnější varianta- pokud má člověk málo peněz, dá se pořešit maringotka a někam ji po domluvě odvézt. Znám pár, který žije v maringotce a po určitém vytunění je to zdá se dobré.
Mno, to je pro zatím všechno, kdybyste se někdo chtěli na něco zeptat, napište na místní mail a přeju všem, kteří se snaží žít jinak, co největší úspěch!!! A zavítejte někdy k nám na osadu :-)
Na závěr zatím dávám odkazy, které nám pomohly v orientaci:
http://atelierhajek.blogspot.cz/
http://www.ekovesnice.cz/
www.svobodnydomek.cz