Zpráva o Barbarské osadě- kompletní shrnutí projektu včetně hlavních ideí, etap plánované výstavby a akcí.

18. srpna 2016 v 17:34 | Mamut |  O projektu
Projekt Barbarská osada

Úvod do situace:

Barbarská osada se rozkládá na pozemku o velikosti cca.8000 metrů čtverečních v údolí Přibyslavického potoka, cca. 30 km od Brna směrem na Prahu. Pozemek je vprostřed lesů, jedná se o zatravněné louky. Na pozemku se nachází též ruina středověkého mlýna, jehož vznik je datován na 14.století. Nejbližší vesnice je Radoškov, v okolí Osady nejdou žádné stavby (nejbližší hájenka je 0,5 km od centra osady). Na pozemku zatím kromě maringotky a pár menších staveb (dřevník, wc...) a rozestavěného podia nic nestojí.

Tato zpráva obsahuje :
- Ideu projektu
- Činnosti spjaté s osadou
- Stavební plán včetně etap, hrubého časového horizontu jejich realizace, charakteristiku staveb a plánovaných užitých materiálů.
- Zdroje financování
- Komunikace a cesty propagaceZákladní idea

Barbarská osada je historizující skanzen a kulturně-vzdělávací centrum provedené ve stylu přírodního stavitelství s ohledem na zachování přírodního rázu dané lokality.
Chceme vytvořit svobodný přírodní autonomní prostor přístupný i široké veřejnosti, kde se budou konat historická vystoupení, předvádění řemesel, vzdělávací víkendy , koncerty napříč hudebními žánry, workshopy, dětské tábory, LARPy, divadelní představení, huť přírodního stavitelství…Zkrátka vše, co si lidé budou přát a bude to v souladu s přírodním okolím.
Princip osady je založen na sdílení- každý může přijít s nápadem a společně se domluvíme na jeho realizaci. Každý, kdo bude chtít něco nabídnout, ať už nějakou dovednost, kulturní program či jen něco, co chce poslat dál, zde bude vítán. Nemáme v plánu tvořit klasickou komunitu na jednom místě, chceme spíš vytvořit průsečík aktivit různých lidí a pěkné místo k načerpání sil a inspirace.
Skanzen se nachází v malebném údolí Přibyslavického potoka, které je dostatečně odlehlé od civilizace a zároveň v dosahu Brna (cca.30 km). Atmosferické místo s ruinou středověkého mlýna skýtá úžasně isnpirující prostor…
V postmoderním chaosu a v šílenství digitálního věku temně šedým betonem náhle prorazil malý, ale životem nabitý čerstvě zazelenalý proutek. Rostl a rostl, až se z něj stal mohutný totem, symbol přimášející svobodu a naději, tyčící se nad střechami panelových domů.
Shlukl se kolem něj kmen, který jej uctíval tancem a hudbou. Lidé tohoto kmene nabrali sílu z libých tónů muziky a moudrost ze stínů lesa. Po nějakém čase založili svou osadu, která má šířit ideály svobody, míru a lásky ke všemu kolem nás. Založili...
Činnosti spjaté s Osadou

- Vytváření společenství a spolupráce
Lidé, kteří jezdí na Osadu pomáhat s jejím budováním, účastní se akcí nebo přijíždějí pouze na odpočinek, se zde navzájem poznávají a vytváří tak menší společenství. Každý se angažuje dle své ochoty a vůle, nikoho do ničeho nikdo nenutí a není zde nějaké "členství" s poplatky a podobnými věcmi. Osada skýtá mnoho možností jak se realizovat a v budoucnu se tyto možnosti budou pochopitelně rozšiřovat. Nezjištně a volně se zde tedy může utvořit funkční a emancipované společenství založené na ochotě sdílet a pomáhat, které může zahrnovat i místní občanské spolky či ekologická sdružení.
- Huť přírodního stavitelství
Navazování kontaktů s projektanty a přírodními architekty a následná realizace menších přírodních bezzákladových staveb na pozemku Osady povede k navýšení portfolia jejich projektantů a stavebníků. Všechny stavby včetně dokumentace a stavebního postupu budou zveřejňovány. Také pořádání stavebních workshopů a přednášek přímo na místě jejich budování bude přímosem pro laickou i odbornou veřejnost.

- Udržování, šíření a praxe trvale udržitelného způsobu života v souladu s ekologií a poznáváním přírody
Vzhledem k charakteru staveb z přírodních materiálů a přilehlých permakulturních zahrad se nabízí možnost např. zřízení lesní školky, pořádání exkurzí školních kolektivů, dětských táborů, zbudování naučné stezky nebo prezentace výroby ekologických prostředků k zahradničení či hygieně. V úvahu také připadají setkání ekologicky zaměřených organizací a občanských spolků.
- Pořádání kulturních a zážitkových akcí
Jedná se o všemožné menší akce, vždy s ohledem k okolí. Např.promítání, divadlo, šermířská představení, koncerty, farmářské trhy, dobové jarmarky, setkání, dobové táboření...
- Postupná rekonstrukce ruiny starého mlýna
Na pozemku se nachází ruina starého mlýna, jehož vznik je datován na 14.století. Svépomocí a za asistence znalců se mlýn postupně obnoví a bude užíván jako příležitostná občertvovna a společenský prostor. Též jako zázemí pro akce na Osadě.
- Chov zvířat
V případě trvalého osídlení pozemku by se dalo uvažovat o pořízení koz či ovcí.
- Vytváření bezpeněžních zón a bazarů
V rámci sdílení je vytvoření bezpeněžní zóny, kde si lidé mohou bezplatně navzájem vyměňovat zkušenosti a již nepotřebné věci, které se ale někomu mohou hodit, výborná věc. Ze začátku budou bezpeněžní zóny realizovány v rámci akcí a festivalů.
Činnosti se samozřejmě postupem času a s případným příchodem investorů mohou rozšířit. Investice je zde myšlena nejen finanční, ale i formou nového nápadu či idei.
Stavební plán


- Etapa I
Pódium, WC, spravení příjezdové cesty, přivedení elektřiny, studna, zřízení informační tabule, stavba jednoho menšího domu k trvalému bydlení ve stylu přírodního stavitelství
Datum dokončení : léto 2017
-Etapa II
Rekonstrukce mlýna, permakulturní zahrada, posvátný háj a místo k meditaci, totem, hradby z palisád s vjezdovou bránou
-Etapa III
Stavba menšího rybníka na místě původního náhonu u mlýna, možné obnovení mlýnského náhonu.
-Materiály:
Stavby jsou plánovány jako bezzákladové (až na dům) s užitím zbytkových dřevěných kulatin z lesa v kombinaci s kamenem a nařezaným smrkovým dřevem. Jako izolace bude užita převážně sláma a hlíněné omítky, popř. proplétané vrbové proutí nebo krátké dřevěné kulatiny. Moderní prvky se budou užívat v minimální míře a pokud možno tak, aby nebyly na první pohled vidět.
Celá Osada bude stylizována do historizujícího/přírodního stylu, nejsme však vázáni na konkrétní historické období.Zdroje financování

- Osobní úspory a sdružené soukromé investice

- Crowdfunding
Severy jako např. Startovač.cz nebo hithit nabízejí možnost nabídnout projekt širší veřejnosti a oslovit tak náhodné investory, kteří v případě sympatií k projektu rádi přispějí různými částkami.

- Zisk z aktivit Osady
Formou vstupného, tržeb z případného nabízeného občerstvení na akcích a tržeb z pronájmu pozemku na akce jiných pořadatelů.
- Dotace z Evropských fondů a státního rozpočtu
To se týká převážně případných ekologických nebo sociálně-vzdělávacích projektů spojených s Barbarskou osadou.

- Dary a sponzoři
Za určitých podmínek se lze domluvit na formě reklamního či jiného sponzoringu, hlavně ale s podobně zaměřenými subjekty.
Komunikace a cesty propagace

- Internet
Propagace na internetu probíhá formou webových stránek a facebookového profilu Osady, kde se minimálně jednou týdně objeví nějaká novinka či foto z akcí. Pomocí kontaktního mailu a zveřejněného telefonního čísla může kdokoliv Osadu kontaktovat.
- Plakáty a letáky
Na veřejné akce se vždy vyvěsí minimálně v Brně a po okolí Radoškova plakáty. Letáky se rozhodí po tématicky blízkých podnicích.
- Lidé
Mezi známými a lidmi, kteří na Osadu jezdí, se vždy o každé akci nebo novince ví. Touto cestou se mohou o Osadě dozvědět zase jejich známí a tak dále.
- Opilý skald
Námi vydávaný mírně recesistický papírový občasník menšího rozsahu, zaměřený převážně na různé úvahy, ekologii, permakulturu, povídky, básně, reporty a tvorbu dopisovatelů. Občasník je šířen volně na akcích Osady a kdekoliv, kde to jde.
- Propagace pomocí přidružených projektů a mediálních partnerů
Kapela Barbar Punk, undergroundové sdružení Pravěk, Jitřenka-švadlenka, Přibyslavický zpravodaj, Keltská osada Isarno...to vše jsou s Osadou spřízněné projekty a šíří tak i její jméno.
Neustále pracujeme na dalších formách propagace, např.rádio, televize, noviny, tisk...
Toto je hrubé shrnutí projektu Barbarská osada. Náplň různých projektů a postup realizování staveb se samozřejmě může různými vlivy změnit, ale základní směr zde udaný je platný.

V Brně dne 16.8. 2016 sepsal Tomáš Konečný.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daneček bubeníček Daneček bubeníček | 18. srpna 2016 v 17:58 | Reagovat

Pecka, děcka, jen tak dál :)

2 MirkaBrer MirkaBrer | E-mail | Web | 28. července 2018 v 5:41 | Reagovat

Peels can help to escape from of all old amendments of the skin cover. effects efficient at any age, shown for skin of any type. After superficial exposure disappear minor wrinkles, skin turns out smooth, smooth. Regeneration – three days. deeper peeling efficiently struggles wrinkles (expression, old, affects small pits, eliminates spots.
Recovery – seven days. Profound peeling performing in the beauty hospitals. This is most effective operation, although requires long period recovery – up to one month.
<a href=http://chemicalpeel.in/salon-deep-chemical-peel-before-and-after>deep chemical peel before and after</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama