Srpen 2015

První neoficiální pracovně-kalící akce 10.-12. července 2015

14. srpna 2015 v 15:00 | Mamut, Jitřenka |  NOVINKY
O víkendu proběhla první neoficiální pracovně-kalící akce, hlavně jako příprava k velké kolaudačce, která proběhne ještě toto léto.
Vysekal se největší porost u mlýna, nalámala spousta dřeva a mlýn vydal svá první tajemství (můžete vidět na fotkách Emotikona smile ). Taky se zjistilo kde je voda a kde je možné kopat studnu- za to děkujeme mistrům umění proutkařského, kteří nás poctili v sobotu svou návštěvou ( Alex s taťkou a Kaunazova mamka). V pondělí se úspěšně podařilo navést maringotku jako obytný základ a tak teď můžeme v klidu dělat další přípravy. Po večerech se nemálo kalilo a zpívalo, gril jel v plném provozu a tak se i lahodného jídla nemálo spáslo Emotikona smile
Bylo to fakt super a MOOOOC DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ DOJELI A POMOHLI NÁM !!! Atmosféra byla skvělá a v takovémto duchu věřím tomu, že to všichni zvládneme a vytvoříme skvělé místo plné svobody a lásky.Posekané kopřivy je třeba odvézt.Při práci je třeba dodržovat pitný režim :-D


A zase ty kopřivy!! Jsou všude !!Řezání spadlých stromů statnými muži :-)Po namáhavé práci je třeba se posilnit aneb Jitřenka vaří veganský guláš :-)Řízni, řízni, řízni, ať to krásně vyzní :-)Mlýn nám pomalu začíná odkrývat svá tajemství...


Část mlýna, kterou jsme objevili po odstranění dvoumetrových kopřiv a náletových dřevin :-)

Pár foteček z Osady aneb procházka s výkladem

14. srpna 2015 v 13:19 GALERIE

Pohled na průčelí Starého mlýna... před 50 lety se v něm žilo a před válkou se ještě mlelo. Nyní už je obýván jen větvemi stromů, nočním vánkem a ...Barbary!
Terasa v zadní části mlýna. Pod korunami stromů se jen natáhnout a naslouchat lesu...

Základ původního mlýnského kola
Budoucí hodovní palota a bývalá mlýnice

Malý sklípek pod středověkou klenbou...že by budoucí žalář pro holomky :-) ?

Původní studna s hadem a žábou na dně...A zatím bez vody.

Nejslunečnější místo osady a tím pádem budoucí zahrada
Potůček lemující celý pozemek


WAPI louka- místo štěstí a pohody :-) WAPI znamená prý v Indiánském jazyce Máyů "šťastný člověk" či "klikař"- ať už je to pravda či nikoliv, tak slovo WAPI je opravdu kouzelné a proto se takhkle jmenují louky, které budou sloužit dobrým lidem jako místo k odpočinku či pobytu na osadě...

Květnová výprava na barbaří osadu

13. srpna 2015 v 22:53 | Jitřenka |  NOVINKY
V květnu se Mamut a Jitřenka vydali poprvé do detailů prozkoumat koupený pozemek. Nafotili jsme několik snímků, prozkoumaly cestu, stromy, které na pozemku rostou a okolí Bílého potoka.
Večer jsme rozdělali oheň a za zvuku praskajícího dřeva jsme popíjeli medovinu, plánovali budoucnost osady a užívali si nádherné noci pod hvězdami....

Pozemek se nám krásně zelená, vše je zarostlé jako v pralese :-)Pohled na starý mlýn
Mamut vyměřuje GPS souřadnice pozemku :-)Okno ve mlýně :-)Zelená tráva, rozkvetlé jabloně.Takhle nádherně vypadá příjezd ke mlýnu :-)

Komunita na Starém mlýně

11. srpna 2015 v 10:34 Komunita Na Starém mlýně
Komunita na Starém mlýně
Společenský útvar dnes zvaný komunita má kořeny již v dávných dobách, kdy lidé takto většinově fungovali....
Každá vesnice v době od pravěku zhruba do středověku byla v podstatě samostatnou komunitou- měli kováře, léčitele, obchodníka, faráře, drába, sedláka... na všechny hlavní služby i většinu výrobků takto dosáhli sami v rámci malého územního celku a relativně malé populace. Až s příchodem masové společnosti se různé obory rozvětvily, služby rozšířily a tak už malé celky nebyly schopné s nárustem životní úrovně uspokojit potřeby svých obyvatel. Lidé se na začátku 19.století začali stěhovat do měst, vrchnost dříve ustanovená "boží vůlí" se změnila v buržoazii ustavenou z moci peněz a místo na polích se začalo otročit v manufakturních továrnách.
Lidské dovednosti se specializovaly, tradice různých lidových škol a vědění se přerušila a člověk se ocitl sám mezi masou, která je v podstatě dezorientovaná- jedinec nemá většinou dovednosti, aby něco komplexně zvládal ( na každou maličkost je potřeba dlouholeté studium, kde se člověk stejně moc praktického nedozví), nemá na koho se obrátit (jeho osud je v rukou státem a soukromníky řízených institucí, které se prakticky lidským potřebám vzdalují) a jeho moc nad vlastním životem je určována jen množstvím peněz a majetku (bez obojího je člověk odepsán na úplný okraj společnosti).
Tyto principy se nám nelíbí a proto jsme se rozhodli zkusit založit lokální komunu, která by fungovala na jiných ideálech- rovnosti, svobodě, sdílení a dialogu. Žijeme ve světě, kde jsme obklopeni samými falešnými věcmi- chemickými jedy vydávanými za potraviny, politiky, kteří pořád lžou, strážci zákona, kteří nás vydírají a obtěžují, školou, kde nás nic užitečného nenaučí...dalo by se takto jmenovat dlouho. My chceme zažívat věci opravdově a nezjištně, tak, jak to říká naše srdce.
Věříme, že v rámci menší skupiny lidí, která si navzájem naslouchá a společně rezonuje, je možné nastolit výše zmíněné ideály lépe a snadněji než ve stávající, sobeckými vládci a nesmyslnými zákony řízené konzumní společnosti.
Uvědomujeme si ale, že změna musí přijít postupně a proto v dnešní době nelze zcela uplatnit všechny naše myšlenky- částečná participace na stávajícím systému je zatím nutná.
Byli bysme ovšem rádi, kdyby se dění kolem Mlýna a přilehlý komunitní život staly jakýmsi majákem a předávaly zprávu o tom, že jiný svět je možný a že stojí za to nesklonit hlavu a pokusit se uskutečnit své sny….Komunita nabízí prostor každému, komu jsou naše ideály, forma provedení a styl života blízké.
Vznik komunity
Na WAPI louce (název WAPI pochází z názvu jedné indiánské deskové hry, kde slovo označuje vítěze neboli šťastného člověka) , která má rozlohu něco kolem třech tisíc metrů čtverečních, je místo pro lidi, kteří by nám s celým projektem rádi pomohli a chtěli by zde nějakou dobu pobývat. Trvalé bydlení by mohla být možnost až po delším čase, ale po domluvě je možné si ihned na louce rozbalit stan či postavit přístřešek, samozřejmě v souladu se stylem osady. Co bude dál ukáže až čas…
Takže tedy neváhejte a přijďte se za námi třeba jen zatím podívat!
Cíle komunity a ideály, ze kterých vychází
- Cílem akce je vytvořit komunitu vzájemně si naslouchajících a emancipovaných lidí, kteří žijí v souladu s přírodou, ale zachovávají si v rámci možností moderní životní standart. V jednotě je síla a tak i komunita by měla pracovat jako funkční celek a snáž tak dosahovat výsledků, které povedou k blahobytu a štěstí všech jejich členů. Zároveň však každý člen má svoji suverenitu a tak dělba práce a odměn závisí na dohodě a jednotlivých případech. Komunita nemá ze začátku žádný společný majetek- až v případě jeho získání o něm rozhoduje společnou radou. Členem komunity je každý, kdo obdrží Amulet.
Vymezené aktivity, které komunita jako celek dělá:
-rekonstrukce mlýna
-pěstování různých plodin,zahrada
-pořádání kulturních a jiných akcí
-stavba společných budov a objektů, popř.přístřešků či domů jejich členů na kterých se společně dohodne.
Systém moci a rozhodování
Každý, kdo pomůže, dostane amulet, který bude důkazem, že je člověk na osadě a vítán a může činit návrhy ohledně dalšího vývoje a projektů a bude mít vstup na všechny osadní akce zdarma či s výraznou slevou. Návrhy vždy úplně schvaluje až Vnitřní kruh, což je nyní Mamut, Mončátko a Horset. Časem je možné po úplné shodě všech členů kruhu někoho přijmout do Vnitřního Kruhu.
Vnitřní Kruh ustanoví rozhodnutí vždy se stoprocentní shodou.