Leden 2015

Hrubý stavební záměr

31. ledna 2015 v 21:59 | Mončátko Jitřenka, Mamut |  Sídelní plán
Celkový plán osady


Na modelu jsou vidět všechny budoucí stavby: vstupní brána s palisádou, hodovní palota, amfiteátr, sauna nebo lážně, koupací jezírko, posvátný háj, venkovní podium, rainbow louka a dva rodinné domečky ve stylu přírodního stavitelství. O všech budouvách bude napsáno pár slov níže.
Zatím je na pozemku jen ruina středověkého mlýna :-) Ale pracujeme na tom všem!Hodovní palota

Místo setkávání a sdílení.
Místo, kde se bude hodovat, pít, veselit se.
Místo, kde se budou moci konat workshopy v zimních měscících.
Místo pro přespání pod střechou.Aréna

Zde budou probíhat turnaje a klání ( s dřevěnými či železnými zbraněmi). Objekt bude také sloužit jako amfiteátr a divadlo.Posvátný háj

Posvátný háj bude místo pro zklidnění a odpočinek Vaší duši. Každý zde bude moci ve stínu stromů odpočívat, modlit se a přemýšlet.....Venkovní podium


Rainow louka

Rainow louka bude prostor pro stanování pro přespolní. Bude možné zde pobývat po dobu milou Vašemu srdci :-)
Nezávislá zóna otevřená pro každého, kdo s dobrým úmyslem přichází ♥
Ateliér Jitřenka

Ateliér bude napůl soukromým pracovním místem pro Jitřenku, ale budou se zde konat kreativní činnosti všeho druhu. Chcete si ušít levandulový pytlíček pro příjemné spaní? U Jitřenky se pro Vás najde materiél i rada, jak na to :-)No a jak je to teď?

Plány jsou velkolepé, avšak v současné době se na pozemku zatím fyzicky kromě trosek mlýna nachází maringotka jako zázemí pro stavební práce a přebývání, dřevník, permaklulturní záhonky. kadibouda a pódium pro koncerty a divadla. Za rok si ale myslím, že je to slušné skore, když počítám i vysekání kopřiv a dříve všudepřítomného porostu.
Projektuje se nyní menší domek z přírodních materiálů, jehož realizace se odhaduje na podzim letošního roku a v delším časovém horizontu podnikneme částečnou rekonstrukci mlýna.

ZáhonekInteriér Mlýna a venkovní zeďTřídíme odpad !!!


Dřevník ve stylu Žebrowski


Barbarská cesta

29. ledna 2015 v 22:41 Barbarská cesta aneb stezka srdce
Zde vám každý z barbarského kmene poví svůj příběh a důvod, proč se rozhodl žít na Osadě, co ho k tomu vedlo a co od toho čeká…
Níže pak je příběh osady- o tom, jak jsme k nápadu a pozemku přišli. Text může sloužit také jako inspirace a zdroj praktických rad pro lidi, kteří mají podobný sen a chtějí ho uskutečnit.

Mamut :
Odjakživa jsem tak nějak cítil, že tady s tímto světem není něco v pořádku a čím jsem byl starší, tím víc mi to docházelo v souvislostech- ničení přírody, vykořisťování lidí, nesmyslné plýtvání, hranatá architektura, politika strachu a umělé iluze nedostatku, nadvláda mocných, bezohlednost.... Chtěl jsem z toho zkrátka vždycky pryč a co nejmíň se do toho nesmyslného chaotického mraveniště zapojovat. Je to těžké, když v každodenním životě na nás tento systém útočí všemi smysly a pořád, proto jsem se odjakživa viděl někde v lese, stranou od všeho toho blázince a ve společnosti přírody a skvělých lidí, které mám rád.
A tak když mi zasvitla naděje, jak tuto vizi realizovat, okamžitě jsem po ní sáhl! Jak to dopadne, posuďte sami... Mé očekávání je vytvořit novou alternativu a svobodný prostor bez businessu a jakéhokoliv diktátu, místo nabité skvělou energií, super lidma a pohodou!
AHU!
Kontakty

29. ledna 2015 v 22:38 Kontakt


Osadní mail : barbarska-osada@email.cz

Vnitřní kruh:
Mamut - tel.737 466 454
Mončátko- tel. 721 533 790
Horset- 777 251 130

Novinky

29. ledna 2015 v 22:31 NOVINKY
29.1. 2015 spuštěn tento blog s informacemi o projektu. Časem budou stránky :-)

červen 2015- po skoro ročním hledání pozemku a harcování po prohlídkách jsme konečně vybrali jako pozemek pro osadu Starý mlýn u Radoškova, který se nám právě podařilo koupit.

červenec/srpen 2015- proběhly první dvě neoficiální brigády a první koncert pod hvězdama za svitu ohně, běží přípravy na BarbarFest, který bude první oficiální akcí a startem osady. Barbarfest bude na místě první víkend v září.

4.-6.9. 2015 proběhla první velká akce na Osadě- BarbarFest. Na vlastnoručně postaveném pódiu zahrály kapely, proběhla autorská čtení a barbarské soutěže. Pivo teklo proudem, lidé se veselili a i přes drobné organizátorské mouchy se akce povedla.

Komunita na Starém mlýně

29. ledna 2015 v 22:26
Společenský útvar dnes zvaný komunita má kořeny již v dávných dobách, kdy lidé takto většinově fungovali....
Každá vesnice v době od pravěku zhruba do středověku byla v podstatě samostatnou komunitou- měli kováře, léčitele, obchodníka, faráře, drába, sedláka... na všechny hlavní služby i většinu výrobků takto dosáhli sami v rámci malého územního celku a relativně malé populace. Až s příchodem masové společnosti se různé obory rozvětvily, služby rozšířily a tak už malé celky nebyly schopné s nárustem životní úrovně uspokojit potřeby svých obyvatel. Lidé se na začátku 19.století začali stěhovat do měst, vrchnost dříve ustanovená "boží vůlí" se změnila v buržoazii ustavenou z moci peněz a místo na polích se začalo otročit v manufakturních továrnách.
Lidské dovednosti se specializovaly, tradice různých lidových škol a vědění se přerušila a člověk se ocitl sám mezi masou, která je v podstatě dezorientovaná- jedinec nemá většinou dovednosti, aby něco komplexně zvládal ( na každou maličkost je potřeba dlouholeté studium, kde se člověk stejně moc praktického nedozví), nemá na koho se obrátit (jeho osud je v rukou státem a soukromníky řízených institucí, které se prakticky lidským potřebám vzdalují) a jeho moc nad vlastním životem je určována jen množstvím peněz a majetku (bez obojího je člověk odepsán na úplný okraj společnosti).
Tyto principy se nám nelíbí a proto jsme se rozhodli zkusit založit lokální komunu, která by fungovala na jiných ideálech- rovnosti, svobodě, sdílení a dialogu.
Věříme, že v rámci menší skupiny lidí, která si navzájem naslouchá a společně rezonuje, je možné nastolit výše zmíněné ideály lépe a snadněji než ve stávající, sobeckými vládci a nesmyslnými zákony řízené konzumní společnosti.
Uvědomujeme si ale, že změna musí přijít postupně a proto v dnešní době nelze zcela uplatnit všechny naše myšlenky- částečná participace na stávajícím systému je zatím nutná.
Byli bysme ovšem rádi, kdyby se dění kolem Mlýna a přilehlý komunitní život staly jakýmsi majákem a předávaly zprávu o tom, že jiný svět je možný a že stojí za to nesklonit hlavu a pokusit se uskutečnit své sny….Komunita nabízí prostor každému, komu jsou naše ideály, forma provedení a styl života blízké.
Vznik komunity
Na WAPI louce (název WAPI pochází z názvu jedné indiánské deskové hry, kde slovo označuje vítěze neboli šťastného člověka) , která má rozlohu něco kolem třech tisíc metrů čtverečních, je místo pro lidi, kteří by nám s celým projektem rádi pomohli a chtěli by zde nějakou dobu pobývat. Trvalé bydlení by mohla být možnost až po delším čase, ale po domluvě je možné si ihned na louce rozbalit stan či postavit přístřešek, samozřejmě v souladu se stylem osady. Co bude dál ukáže až čas…
Takže tedy neváhejte a přijďte se za námi třeba jen zatím podívat!
Cíle komunity a ideály, ze kterých vychází
- Cílem akce je vytvořit komunitu vzájemně si naslouchajících a emancipovaných lidí, kteří žijí v souladu s přírodou, ale zachovávají si v rámci možností moderní životní standart. V jednotě je síla a tak i komunita by měla pracovat jako funkční celek a snáž tak dosahovat výsledků, které povedou k blahobytu a štěstí všech jejich členů. Zároveň však každý člen má svoji suverenitu a tak dělba práce a odměn závisí na dohodě a jednotlivých případech. Komunita nemá ze začátku žádný společný majetek- až v případě jeho získání o něm rozhoduje společnou radou. Členem komunity je každý, kdo obdrží Amulet.
Vymezené aktivity, které komunita jako celek dělá:
-rekonstrukce mlýna
-pěstování různých plodin,zahrada
-pořádání kulturních a jiných akcí
-stavba společných budov a objektů, popř.přístřešků či domů jejich členů na kterých se společně dohodne.
Systém moci a rozhodování
Každý, kdo pomůže, dostane amulet, který bude důkazem, že je člověk na osadě a vítán a může činit návrhy ohledně dalšího vývoje a projektů a bude mít vstup na všechny osadní akce zdarma či s výraznou slevou. Návrhy vždy úplně schvaluje až Vnitřní kruh, což je nyní Mamut, Mončátko a Horset. Časem je možné po úplné shodě všech členů kruhu někoho přijmout do Vnitřního Kruhu.
Vnitřní Kruh ustanoví rozhodnutí vždy se stoprocentní shodou.

Co to vlastně je ta Barbarská osada?

29. ledna 2015 v 22:24 O projektu
Barbarská osada je historizující skanzen a kulturně-vzdělávací centrum provedené ve stylu přírodního stavitelství s ohledem na zachování přírodního rázu dané lokality. Chceme vytvořit svobodný přírodní autonomní prostor přístupný i široké veřejnosti, kde se budou konat historická vystoupení, předvádění řemesel, vzdělávací víkendy , koncerty napříč hudebními žánry, workshopy, dětské tábory, LARPy, divadelní představení, huť přírodního stavitelství…Zkrátka vše, co si lidé budou přát a bude to v souladu s přírodním okolím.
Princip osady je založen na sdílení- každý může přijít s nápadem a společně se domluvíme na jeho realizaci. Každý, kdo bude chtít něco nabídnout, ať už nějakou dovednost, kulturní program či jen něco, co chce poslat dál, zde bude vítán. Nemáme v plánu tvořit klasickou komunitu na jednom místě, chceme spíš vytvořit průsečík aktivit různých lidí a pěkné místo k načerpání sil a inspirace.
Skanzen se nachází v malebném údolí Přibyslavického potoka, které je dostatečně odlehlé od civilizace a zároveň v dosahu Brna (cca.30 km). Atmosferické místo s ruinou středověkého mlýna skýtá úžasně isnpirující prostor...V postmoderním chaosu .....

28. ledna 2015 v 1:47 O projektu
V postmoderním chaosu a v šílenství digitálního věku temně šedým betonem náhle prorazil malý, ale životem nabitý čerstvě zazelenalý proutek. Rostl a rostl, až se z něj stal mohutný totem, symbol přimášející svobodu a naději, tyčící se nad střechami panelových domů.
Shlukl se kolem něj kmen, který jej uctíval tancem a hudbou. Lidé tohoto kmene nabrali sílu z libých tónů muziky a moudrost ze stínů lesa. Po nějakém čase založili svou osadu, která má šířit ideály svobody, míru a lásky ke všemu kolem nás. Založili...